DIE GEMEINDE

Suntem o comunitate creştină şi aparţinem de Biserica Evanghelică de Confesiune Augustană (C. A.) din România.

Fundamentul credinţei noastre este Biblia în accepţiunea tradiţiei evanghelice, întemeiată în secolul al   XVI-lea   prin   Reforma   luterană   şi   introdusă   în Transilvania de către Johannes Honterus.

Misiunea noastră este vestirea Evangheliei în toate domeniile vieţii comunităţii. Această misiune este încredinţată în primul rând preoţilor şi mirenilor desemnaţi. Prin vestirea Evangheliei înţelegem mărturia biblică asumată prin cuvânt, atitudine, fapte. În această mărturie suntem uniţi cu toate bisericile creştine.

Prin tradiţia culturii saşilor transilvăneni aparţinem spaţiului lingvistic şi cultural german. Fiind parte a comunităţii locale, participăm activ la viaţa acesteia. Dragostea faţă de Dumnezeu şi faţă de semenii noştri alcătuieşte fundamentul unei convieţuiri caracterizate prin toleranţă şi respect.

În spiritul acestora, comunitatea Bisericii Negre invită la întâlniri autentice şi de profundă comuniune creştină.

Galerie Foto