Proiecte ample de conservare

Biserica Neagră, plină de spectatori, la unul dintre concertele de succes ale festivalului Musica Coronensis. Foto: Béla Benedek

FESTIVALUL MUSICA CORONENSIS (2003–)

Iniţiat și organizat cu sprijinul Ambasadei Germaniei la Bucureşti, festivalul îşi propune să redescopere valorile muzicale care aparţin Braşovului: interpreţi, compozitori, constructori de instrumente şi instituţii muzicale. Viziunea festivalului este de a îmbina aceste elemente, valorificând moştenirea muzicală şi totodată sprijinind muzica contemporană și artiștii brașoveni.

Documente și manuscrise – unicate – relevante pentru istoria Brașovului se află în Arhiva și Biblioteca Bisericii Evanghelice C. A. din România – Parohia Brașov. Foto: Frank-Thomas Ziegler

CATALOGARE ȘI DEPOZITARE ÎN SIGURANȚĂ A ARHIVEI ȘI BIBLIOTECII ISTORICE (2005–2006)

Fondurile istorice de arhivă și bibliotecă reunite în cadrul parohiei au fost catalogate și împachetate corespunzător în cadrul unui proiect amplu, finanțat de Uniunea Europeană prin programul „Cultura 2000”, respectiv de British Library prin programul „Endangered Archives”.

Proiectul pentru conservarea preventivă a covoarelor otomane din Transilvania reunește măsuri practice pentru ocrotirea valoroaselor obiecte față de factorii de mediu, cu tehnologie avansată de cercetare. Foto: Frank-Thomas Ziegler, 2014

PROIECT CONSERVARE COVOARE (2009–)

Proiectul – finanțat covârșitor de Guvernul Germaniei, prin Reprezentantul pentru Cultură și Media, și de Fundația Germană pentru Mediu (Deutsche Bundesstiftung Umwelt) – își propune, pe lângă inventarierea și îngrijirea colecției de covoare otomane din Transilvania, elaborarea unor soluții pentru expunerea și depozitarea în siguranță a acestora.