Conservarea patrimoniului

conservarea patriomiului

Și azi sunt necesare numeroase acțiuni de conservare. O reînnoire amplă a șarpantei istorice și a statuilor de pe contraforți este în desfășurare. De când sistemul de încălzire s-a defectat, se lucrează continuu la o soluție ecologică și eficientă.

După ce numeroși membri ai minorității săsești au părăsit țara, interiorul Bisericii Negre a devenit un port de salvare pentru obiecte de patrimoniu părăsite. Din patru comunități săsești, unde bisericile nu se mai folosesc în mod regulat, au sosit patru orgi valoroase la Brașov. Acestea au fost restaurate și se folosesc în cadrul slujbelor religioase și la concerte.

În mod asemănător se îngrijește comunitatea din Brașov, pe lângă covoarele din colecția proprie, și de covoarele otomane ale comunităților care nu își mai pot permite.