Continuăm seria concertelor Organ Nights, în incinta Bisericii Negre.

Concertul de orgă și saxofon de sâmbătă, 10 iulie, începe la ora 18.00 iar biletele se pot achiziționa la fața locului de la gift studio-ul INSPIRATIO (curtea Johannes Honterus nr 2, vis-a-vis de Biserica Neagră).
Protagoniștii acestei săptămâni sunt Ciprian Dancu (saxofon) și Steffen Schlandt (orgă).
Saxofonul a fost inventat în secolul al XIX-lea și este prin expresivitate, dinamică și culoare un partener predestinat pentru orgă.
Programul cuprinde piese din repertoriul care pune în valoare aceste culori timbrale complementare: A. Kapp, E. Bozza, S. Rachmaninov, H.A.Stamm, J.S.Bach.